work and travel

Aşağa gitmek

work and travel

Mesaj tarafından dimple2007 Bir 06.02.09 14:50

Work & Travel Nedir?

Work & Travel programi Amerika Birlesik Devletleri tarafindan desteklenen bir kültürel degisim programidir. Bu program, universite ogrencilerine yaz tatillerinde, Amerika’da, ozel tecrube gerektirmeyen islerde en fazla 3 ay sureyle yasal olarak calisma hakki verir. Isteyen ogrencilerin program bitiminde Amerika’da 1 ay sureyle seyahat ve eglenme amacli kalma hakki da mevcuttur. Bu sayede katilimcilar yasam masraflarini karsilayarak minimum maliyetle Amerika’da yasama imkanini elde ederek Amerikan kulturunu yakindan tanima, Ingilizce bilgi ve becerilerini gelistirirme imkanı bulurlar.
Sebeplerle Work & Travel;
• Farklı coğrafya farklı kültürler tanıma imkanı,
• Kendi kültürünü tanıtma imkanı,
• ABD’de tatil imkanı,
• Ayda ortalama 900-1500 USD kazanma imkanı,
• Ömür boyu unutulmayacak dostluklar,
• Yurtdışı tecrübesi farklı bakış açılarına şahit olmak,
• İş tecrübesi ki ileride CV inde önemli bir artı olacak,
• Güzel anılar, bolbol fotoğraf J

Calisabileceginiz Is Alanlari

Ø Eglence parklari,
Ø oteller,
Ø restaurantlar ve fast-food restaurantlar
Ø supermarketler,

Magazalar ve alisveris merkezleri
Ø yuzme havuzlari,
Ø ve buna benzer mevsimlik is alanlarinda calisabilirsiniz.

Programa Katilim Sartlari

Ø 18-26 yaslari arasinda olmak,
Ø En az orta seviyede Ingilizce biliyor olmak (Intermediate Level),
Ø Bir lisans ya da yuksek lisans programina kayıtlı ogrenci olmak,
Ø 4 uzerinden en az 2 not ortalamasina sahip olmak,
Ø Bir lisans ya da yuksek lisans programina kayıtlı Son sınıf öğrencileride bu programa katılabilirler ancak; mezuniyet sonrasında işe başlayacaklarına dair belge sunmaları yada 2009-2010 egitim yilinda full time ogrenci olacaklarini ispatlamalari durumunda programa katilabilirler .
Ø Önlisans egitimi alan ogrencilerden sadece “Turizm ve Otelcilik”, “Rehberlik”, “Mutercim-Tercumanlik” ve “Amerikan Dili ve Edebiyati” Bolumlerindeki ogrencileri bu programdan yaralanabilirler.
Ø Turkiye’de okumakta olan yabanci ulke vatandaslari yukaridaki sartlari tasimalari durumunda programa katilabilirler

Basvuru Tarihleri

Basvurular 1 Eylul 2008 itibari ile baslamistir. Son basvuru tarihi 15 Nisan 2009’tir. Basvurularin erken yapilmasi, ise yerlestirme, konaklama ve bilet organizasyonunun saglikli bir sekilde yapilmasi icin oldukca onemlidir. Dunyada her yil binlerce ogrenciye yep yeni deneyimler kazandiran Work & Travel programina siz de katilmayi dusunuyorsaniz hic vakit kaybetmeden basvuru yapmanizi tavsiye ederiz. Boylece daha iyi sart ve ucrete sahip islere daha yakin olma sansinizi da artirabilirsiniz.

Programa Katilim Ucretleri
Ön Kayıt Ara Ödeme Toplam Peşin Kredi Kartı 12 Taksit
İşi Ogrenci Bulursa USD 250 USD 700 USD 950 USD 850 USD 975
İşi EduRehber Bulursa USD 250 USD 1150 USD 1400 USD 1300 USD 1475

ü Erken Başvuru herzaman için büyük avantaj sağlar. Çünkü;
Ø Başvuruların erken yapılması, uygun program ücreti, işe yerleştirmenin, konaklamanin, bilet rezervasyonun ve vize randevunun sağlıklı bir şekilde yapılması için oldukça önemlidir. Böylece daha iyi şartlara ve ücrete sahip işlere daha yakın olma sansını da artırabilirsin.


Katilim Ucretine Dahil Olanlar

Ø Basvuru islemlerinizin yurutulmesi,
Ø Uygun bir is pozisyonuna yerlesim,
Ø DS-2019 formunuzun temin edilmesi,
Ø Hafta sonlari yabanci ogretmenler esliginde conversation club,
Ø Vize basvuru surecinde gerekli danismanlik ve teknik destegin verilmesi,
Ø Vize gorusmesi oncesi oryantasyon,
Ø Ekonomik ucak biletinin temininde yardim,
Ø Program suresince gecerli olacak saglik ve kaza sigortasinin yaptirilmasi,
Ø Türkiye’den ayrilmadan onceki buyuk oryantasyon,
Ø ABD’de 24 saat acil durumlarda veya herhangi bir probleminizde ulasabileceginiz danismalik hatti,
Ø Vergi iadelerinin alinmasinda yardim,

Calisma Saatleri ve Gelirler

Ø Bir iste genelde haftada 5-6 gun ve gunde 6-10 saat calisma? imkani vardir. En dusuk pirimsiz saat ucreti 5.50 USD olup genelde alinan saatlik ucret 6-8 USD’dir. Boylece aylik kazanc ortalama 900-1500 USD arasinda degisiklik gostermektedir.
Ø İsveren, ogrencilere fazla calisma saati? verebilir. Bu ogrencinin giriskenligine, calisma performansina, dil becerisine bagli olabilir.
Ø Isteyen ogrenciler asil islerini aksatmayacak sekilde ikinci bir iste calisabilir. Bu sekilde kazanclarini artirmak isteyen ogrenciler ikinci islerini kendileri bulmak zorundadir.
Ø Ogrencinin aylik maasi bruttur. Amerikan vergi sisteminde aylik maasinizdan vergi kesilir. Ancak ogrenciler basvurmalari halinde odemis olduklari vergileri %90-95 oraninda Mart 20010 tarihinden itibaren geri alabilirler.

Program Masraflari

Amerika’ya gitmeden once katilimcinin ihtiyac duyacagi miktar su sekildedir;

Programa Katilim Ucreti: USD 1400
Pasaport ve 1 yıllık Vize Harcı: USD 50
Vize Randevu Ucreti: USD 20
Vize Basvuru Ucreti: USD 131
Sevis Ücreti: USD 35
Gidis-Donus Ucak Bileti (Yaklasik): 600 – 900 EURO
Ilk ay masraflari icin harclik: USD 600

*** YAKLASİK TOPLAM: USD 2900 - 3100

Not I: Ilk maas Amerika’da calismaya baslandiktan bir kac hafta sonra alinacagi icin ogrencilerin Turkiye’den ayrilmadan once yanlarina minimum $600 almalari gerekmektedir. Amrika’ya gittikten sonraki ilk harcamalar ve ilk ayin konaklamasini ogrenci yaninda goturecegi bu paradan karsilayacaktir.

ü SORULARLA WORK AND TRAVEL;
Ø Work and travel’a kimler katılamaz?

28 yaşını dolduranlar, orta seviyenin altında İngilizcesi olanlar, Açık Öğretim Fakültesi ve doktora öğrencileri, meslek yüksek okullarının ikinci sınıfında okuyanlar bu programa katılamazlar.
Ø Wat kapsamındaki işler nelerdir?

Work and Travel programında ABD’de pek çok üniversite öğrencisinin istihdam edildiği basit yaz işlerinde çalışmanız beklenecektir. Çalışma alanlarının başında eğlence parkları, oteller, yazlık yerlerdeki hediyelik eşya mağazaları gibi yerler gelmektedir. Bunun yanı sıra Alaska’daki balık işleme tesisleri, pedicab adı verilen yolcu taşımaya yönelik üç tekerlekli bisiklet sürücülüğü, çocuk ve gençlik kamplarında sorumluluk alabileceğiniz işler ve aupair’lik Work&Travel kapsamında EduRehber’in sunduğu diğer iş alanlarıdır. EduRehber danışmanları, Work&Travel ile ilgili geniş listeleriyle size iş bulma konusunda her türlü yardımı vermektedir.

Ø Arkadaşlarımla birlikte gidebilir miyim?

Arkadaşlarınızla birlikte elbette gidebilirsiniz. EduRehber size ve arkadaşlarınızla birlikte çalışmanızı sağlayacak uygun bir pozisyon bulmaya çalışacaktır. Burada İngilizce konuşmak adına arkadaşlarınızla anlaşmanız gerekir. Çünkü sürekli birlikte olup, Türkçe konuşursanız İngilizcenizi çok iyi bir şekilde ilerletemeyebilirsiniz.

Ø Amerika'ya gider gitmez işe başlar mıyım?

Genel uygulama, iş anlaşmasında yazan tarihte ya da bir gün sonrasında öğrencinin işine başlaması yönündedir. Ancak, işin yapısı gereği bazı işverenler, iş yerlerinin tanıtımı amacıyla oryantasyon düzenleyebilir ve öğrenciden bu oryantasyona katılmasından sonra işe başlamasını isteyebilir. Bazı işverenler de öğrencinin soysal güvenlik numarası belli olduktan sonra işe başlamasını isteyebilir. Bu durumlar iş verenin sistemine gore değişebilmektedir.

Ø Ne kadar kazanabilirim?

Amerika’da ücretlendirmenin saat esasına göre yapılması dolayısıyla kazancınız, çalışma sürenizle doğru orantılıdır. Genellikle saat başı ücretler 6.50 USD’den başlamaktadır, ancak garsonluk gibi bahşişli işlerde saat başı ücreti daha düşük olabilir. Çünkü her servisten bahşiş alınır. Haftada ortalama 30-40 saat çalışılır. Eğer 40 saatin üzerine çıkarsanız saat başı ücretinizin 1,5 katını mesai ücreti olarak geri alırsınız. Ortalama kazanç aylık 900-1400 USD olmakla birlikte, kazançlar sizlerin girişgenliğine, işe yararlılığına gore artar yada azalabilir. Geçmiş deneyimlerimizdede gördük ki bazı öğrencilerimiz aldıkları fazla mesailerler aylık 3000-3500 USD gibi rakamlar kazanabilmektedir.

Ø J-1 vizesi nedir?

J-1 Amerikan hükümetince yabancı uyruklulara sadece geçici çalışma izni sağlayan vize türüdür. Work and Travel'a ancak j-1 vizesiyle katılabilirsiniz. Dilimizdeki karşılığı “çalışma iznine sahip Öğrenci vizesi” dir.

Ø Çalışma saatleri nasıl olacak?

Çalışma saatleri iş vereninizin size olan ihtiyacına göre değişir. Genellikle bu haftanın 5 günü ve günde 8 saat olarak belirlenmiştir. Bu sure ülkemizdede olduğu gibi işyerindeki girişgenliğinize ve işe yararlılığınıza gore artıp azalabilir. Eğer standart saatten fazla çalışırsanız overtime yani mesai yapmış olursunuz ve saat başı ücretinizin 1,5 katıyla ücretlendirilirsiniz.

Ø Çalıştığım sürece vergi ödeyecek miyim ve bunlar hangi çeşit vergilerdir?

Amerikalı herhangi bir çalışandan bir farkınız olmadığı için elbette vergi ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz vergiler: Federeal Income Tax ve State an City Income Taxes’dir. Fakat bu vergiler Türkiye’de büyük oranda EduRehber’in ücretsiz TAXBACK hizmetiyle geri alınabilmektedir. Vergiler, paycheck'inizden otomatik olarak kesilir. Herhangi bir yere gidip ödeme yapmanız beklenmez. Work and Travel öğrencilerinin Social Security Tax, Medicare, Federal Unemployment vergilerini ödemesi söz konusu değildir.

Ø Daha önce iş deneyimimin olması şart mı?

Hayır. Work and Travel’a katılabilmeniz için daha önce benzer bir işte çalışmış olmanız şart değildir.

Ø Herhangi bir hastalık durumunda ne yapacağım?

EduRehber tarafından sigorta yapılacağınız için hastaneye gidip tedavinizi olabilirsiniz. Masraflarınız büyük oranda sigorta şirketiniz tarafından size geri ödenmektedir.

Ø İkinci bir işte çalışabilir miyim?

Genellikle WAT’a (Work&Travel programına) katılan öğrenciler daha çok sırada olabilmek ya da daha çok kazanç sağlayabilmek için ikinci bir işte çalışırlar. Social Security kartınız çıktıktan sonra hiç bir sorun yaşamadan ikinci bir işte çalışabilirsiniz. Ancak ikinci işiniz için kontratınız olan ilk işinizi aksatmamanız önemlidir. Başvurularınızda mutlaka bunu dikkate almalısınız.

Ø İşimi kendim bulabilir miyim?

Evet. İşinizi kendiniz bulduğunuzda program ödemeniz daha az olmaktadır. Bu durumda EduRehber, iş bulmanın dışındaki diğer işlemleri sizin adınıza gerçekleştirmektedir.

Ø İşimi sevmedim! Değiştirebilir miyim?

EduRehber, Amerika’ya gittikten sonra da her konuda size yardım etmeye çalışır. İşinizi sevmemeniz keyfi bir nedenden dolayı değilse ve ciddi bir zorluk içindeyseniz bulunduğunuz bölgedeki en yakın pozisyona yerleştirilmeniz için EduRehber gerekli çabayı göstericektir.

Ø Konaklama seçenekleri nelerdir?

genelde üç çeşit konaklama vardır;

1-) Bazı işverenler konaklama ve yemek ihtiyacını karşılamaktadırlar.
2-) Bazı işverenler konaklamayı opsiyon olarak uygun rakamlarda çalışana sunarlar ;
hosteller yada öğrenci evlerinde haftalık 70- 110 USD arasında konaklama seçenekleri sunulabilmektedir.
3-) Bazı işverenler konaklamayı karşılamazlar. Bu durumda gerek sponsor firma, gerekse Edurehber olarak konaklama şartları belirlenir.

Ø Socıal securıty number nedir?

Social Security Number (SSN) Amerika’da sizin yasal olarak çalışmanızı sağlayan bir çeşit kayıttır. Her Amerikan vatandaşı ve vizesi çalışmaya elverişli olan herkes bu numaraya sahip olmak zorundadır. Social Security Number (SSN) çalışabilmek için en önemli şarttır. Ayrıca bu numara hayatınız boyunca size ait olur; daha sonra Amerika’ya gitmek isterseniz tekrar bu numarayı almak zorunda değilsiniz.

Ø Ssn’a başvurdum, kartım henüz gelmedi ne yapmalıyım?

Bu durumda en yakın Social Security ofisine gidip kartınızın neden gelmediğini sormalısınız. Tekrar başvuru yapmanız söz konusu olabilir. Kartınız başvurunuzda belirtilen tarihte gelmediyse mutlaka neden gelmediğini, herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmelisiniz. İkinci başvurunuzda da gelmezse, EduRehber oryantasyon paketindeki sponsor şirket numaralarını arayıp durumu bildirmelisiniz. Sorununuz en kısa zamanda çözüme ulaştırılmaktadır.

Ø Türkiye’de okuyan yabancı uyruklular başvurabilir mi?

Evet; ama bazen Konsolosluk görevlileri yabancı ülke vatandaşlarının kendi ülkelerine giderek, ülkelerindeki Amerikan Konsolosluğu’na başvurmalarını isteyebilir.

Ø Vergi iadesi alabilir miyim?

Ülkenize geri döndükten sonra iş vereniniz yeni yıla doğru W2 formunuzu adresinize göndermektedir. W2 formu, yıllık kazancınız düşünülerek hesap edilmiş ödediğiniz vergilerin geri ödenmesini ifade eden bir formdur. Bu konuda EduRehberin ücretsiz TAXBACK yardımını alabilirsiniz.

Ø Yanıma ne kadar para almalıyım?

İlk ücretinizi iki hafta sonunda alacağınız için bu ilk iki hafta içinde yapacağınız harcamalara yönelik yanınıza bir miktar para almanız gerekmektedir. Bu miktarın “minimum” 500-600 USD olması önerilir.

Ø Yanımda ne kadar parayla dönebilirim?

Bu soruya verilebilecek en doğru yanıt "Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok kazanırsanız." olacaktır. Ne yazık ki hiç kimse bu programdaki kazancınızı size garanti edemez.

Ø Acil durumlarda ne yapmalıyım?

Acil durumlarda size EduRehber tarafından verilen oryantasyon paketindeki destek hattını dilediğiniz zaman (7/24) arayabilirsiniz. Ayrıca 1-858-248-4162 nolu lokal telefondan EduRehber’e ulaşabilirsiniz.

Ø Amerika içi-dışı seyahat edebilir miyim?

Çalışma periyodunuzu bitirdikten sonra Amerika içinde ve dışında seyehat edebilirsiniz. Vizenizde yazılı olan son tarihten sonra 30 günlük daha seyahat zamanınız olacaktır. Amerika içi seyahatlerinizi bu sürede yapabilirsiniz. Ancak Amerika dışına gitmek için bu ekstra zamanı seçmeyin; çünkü Amerika’ya tekrar giriş yapamazsınız.
***Sormak istediğiniz her türlü soru için;
Adresimiz:****** Bulvarı No:127 Kat:7 KIZILAY/ANKARA

Work And Travel Danışmanı
gamze@edurehber.com

dimple2007

Mesaj Sayısı : 5
Yaş : 33
Kayıt tarihi : 06/02/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz